• ANASAYFA
  • ÜYE GİRİŞİ
    Üyelik sistemimiz çok yakında hizmete girecektir.
SEKTÖR HAKKINDA

Bankalardan Farkımız Nedir?

Varlık Yönetim Şirketlerinin bankaların yapamadığı neyi yaptığı daima sorulur. Günümüzde bankalar sahip oldukları teknoloji ile müşterisi ile ilişkilerini çok yakından takip edebildikleri halde artık müşteri olarak görmediği tahsili gecikmiş alacak dosyası borçlusu ile olan ilişkilerinde doğal olarak sorunlar yaşamaktadır. Çeşitli tahsilat yöntemleri denenmesine rağmen borçlunun ödeme gücünün kredinin en az ana parasını kapatmaya yetmediği durumlarda çözümsüzlük noktasına gelinmektedir. Bunları çözmek için tavizler verilmesi (faizlerin silinmesi olabilir, hatta ana parada indirim yapılması) gerekebilir. Banka ikna olsa dahi, tüm sağlıklı kredi portföyüne sıçraması muhtemel bir ödeyememe riskini alamayacağı için bu tür uygulamalardan uzak durmaktadır.

Kriz dönemlerinde tahsili gecikmiş alacak portföyleri hızla katlanmakta, ancak bunların tahsili ile uğraşacak kadroları hızla artırmak mümkün ve çoğu zaman ekonomik de olmadığı için Varlık Yönetim Şirketleri bu tür durumlarda da fark yaratmaktadırlar. Bugün büyük Varlık Yönetim Şirketlerinin portföyleri en büyük bankamızın tahsili gecikmiş kredi portföyünden çok daha büyüktür. İmkanları da bu tür kriz dönemlerinde kapasitelerini artırmak anlamında bankalara nazaran daha yüksektir.

2-3 yıldan uzun süredir takipte olan tahsili gecikmiş alacaklar bankaların kredi portföyündeki alacakların tam tersi özellikleri taşır. Siyah ile beyaz kadar farklıdır. Örneğin şehirler, bölgeler açısından dağılıma baktığımızda kredilerden en çok payı alan bölgelerdeki tahsili gecikmiş alacak oranı düşükken, kredilerden en az payı alan bölgelerdeki tahsili gecikmiş alacak oranı çok yüksektir. Tahsil edilememiş olmasının en önemli nedeni de budur. Kaliteli kredilerden farklı özellikler içermeleridir. Konunun uzmanı olmayanların en çok yanıldığı nokta da bu olmaktadır.

Şehir merkezindeki değerli gayrimenkul teminatları bankalarda zaten belli bir sürede değerinden paraya çevrilebilmektedirler. Varlık Yönetim Şirketleri olarak bu tür varlıklarda çok bariz üstünlüklerimiz yoktur. Bazı borçlular diğerlerinden daha fazla zorluk çıkarabilmekte veya kredi dosyasının takibinde zaman içerisinde yapılan hatalardan ötürü borca itiraz veya teminatların paraya çevrilmesi ile ilgili davalar yıllarca sürebilmektedir. Banka ile borçlu arasında oluşan gerilim bankalara kredi dosyasını satmaktan başka çare bırakmamaktadır.

İlgili Dokümanlar
sayfayı paylaş
Copyright © 2013 Varlık Yönetim Şirketleri Derneği. Tüm Hakları Saklıdır.