• ANASAYFA
  • ÜYE GİRİŞİ
    Üyelik sistemimiz çok yakında hizmete girecektir.
SEKTÖR HAKKINDA

Sektör Nasıl Büyüyor?

Sektörümüz hızla büyüyor. Peki neden? İlk akla gelen iç veya dış etkenlerle ekonominin soğuduğu dönemlerde tahsili gecikmiş alacaklarda ani bir yükselme olmasıdır. Bir çok kurumda kriz döneminde tahsili gecikmiş alacak tutarı 3-4 katına çıkabilir. 2001 krizinde normalin 10 katına çıkmış olduğunu hepimiz hatırlarız. Bu finans sektörü bilançolarına ani bir yük getirdiği gibi çok ciddi de bir operasyonel yük getirir.

Diğer ciddi büyüme, tabiri caizse kriz dönemlerinin yanı sıra ekonominin büyüme sürecinde finans sektörü aktifliğinin hızla büyümesi sonucunda tahsili gecikmiş alacakların artması şeklinde olur.

Son bir artış nedeni de banka birleşme ve satın almaları dolayısıyla olur. Satıcı ile alıcının anlaşması önünde 3-4 problem varsa, bunların başında tahsili gecikmiş alacakların ne şekilde hesaba katılacağı gelir. Satışın öncesinde veya sonrasında tahsili gecikmiş alacak portföyü tamamen satılarak bu hesaplaşmada son derece basit hale gelmektedir. Böylece bankanın yeni sahipleri tertemiz bilanço ile yola çıkabilmektedir.

İlgili Dokümanlar
sayfayı paylaş
Copyright © 2013 Varlık Yönetim Şirketleri Derneği. Tüm Hakları Saklıdır.